Dom Pomocy Społecznej w Ślesinie jest przeznaczony dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie (100 miejsc). Dom jest placówką koedukacyjną.
Dom zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby bytowe, edukacyjne, społeczne i religijne na poziomie obowiązującego standardu oraz umożliwia rozwój ich osobowości, a w szczególności:
- miejsce zamieszkania wyposażone w niezbędne meble i sprzęty, pościel, bieliznę pościelową oraz środki utrzymania higieny osobistej, odzież obuwie, wyżywienie zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi, również dietetycznymi wg wskazań lekarskich,
- opiekę lekarską i pielęgniarską
- karmienie, ubieranie, mycie, kąpanie osób, które nie są w stanie samodzielnie wykonać tych czynności,
- zabiegi usprawniania leczniczego,
- zabiegi usprawniania psychicznego przez różnorodne formy terapii,
- leki i środki opatrunkowe wg wskazań lekarskich,
- edukację i wychowanie poprzez doświadczenie oraz nauczanie specjalne.
Praca terapeutyczno - wychowawcza opiera się na programie, uwzględniającym indywidualne cechy mieszkańca, opracowanym przez zespół terapeutyczno - opiekuńczy.
Przebieg terapii każdego z mieszkańców jest dokumentowany przez osoby prowadzące zajęcia. Terapia zajęciowa realizowana w Domu w różnych formach, pozwala na pełną aktywizację mieszkańców. Efektem działalności terapii zajęciowej w DPS w Ślesinie, są liczne nagrody zdobywane przez mieszkańców w konkursach plastycznych jak i sportowych.
DPS w Ślesinie jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. W zakresie działalności Stowarzyszenia jest organizacja integracyjnych imprez sportowych. Mieszkańcy co roku biorą udział w zawodach w róznych krajach europejskich. Mieszkańcy również co rok wyjeżdżają w góry na zimowisko, podczas którego uczą się jazdy na nartach.
Zasady kierowania do Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie:
Procedurę związaną z przyjęciem do Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie trzeba zacząć od złożenia wniosku w miejscowym ośrodku pomocy społecznej. Może to zrobić sam zainteresowany lub jego opiekun prawny. W przypadku osób ubezwłasnowolnionych całkowicie wniosek należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania opiekuna prawnego.
Potrzebne dokumenty:
- wniosek o przyjęcie,
- dokumenty medyczne potwierdzające stan zdrowia,
- potwierdzenie wysokości emerytury z ZUS bądź KRUS,
- ostatni odcinek wypłaconego świadczenia,
- decyzja gminy o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego,
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Oprócz tego wymagana jest pisemna zgoda na umieszczenie w Domu oraz na potrącanie opłaty za pobyt. W przypadku osób ubezwłasnowolnionych należy dołączyć do wniosku zgodę na umieszczenie podopiecznego wyrażoną przez sąd rodzinny.
Więcej informacji na stronie WWW