Gmina Ślesin położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim. Leży na szlaku komunikacyjnym Kalisz – Bydgoszcz. 20 km na południe od Ślesina przebiega międzynarodowa trasa Warszawa-Berlin. Pod względem ludności - to największa gmina Powiatu Konińskiego.
Pierwsza wzmianka o Ślesinie pochodzi z 1231 r. kiedy to książę Konrad Mazowiecki oddał wieś Sleszyno biskupom poznańskim, spłacając w ten sposób zaciągnięte u nich długi. 20 stycznia 1358 roku król Kazimierz Wielki nadał Ślesinowi przywilej zezwalający na lokację miasta na prawie średzkim.
Charakterystyczną częścią gminy jest linia jezior na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski, który pozwala na żeglugę trasą liczącą 688 km. Inwestycje w infrastrukturę wodną stawiają Ślesin na pierwszym miejscu pod względem przygotowania warunków do wypoczynku i rekreacji, a tym samym rozwoju turystyki. To właśnie ta sfera zdefiniowana została jako jeden z priorytetów strategii rozwoju Gminy. Położone nad jeziorami hotele, ośrodki wypoczynkowo – rekreacyjne jak i gospodarstwa agroturystyczne cieszą się zainteresowaniem przyjezdnych niezależnie od pory roku.
Co roku w gminie odbywa się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez i wydarzeń o randze regionalnej i ogólnopolskiej: patriotyczno - historycznych organizowanych w rocznicę różnych ważnych wydarzeń tej części Wielkopolski. Obozy archeologiczne. Wiele imprez kulturalnych w tym letnie koncerty związane z Dniami Ślesina, na których występują gwiazdy muzyki zajmujące czołowe miejsca na listach przebojów. Dni miasta organizowane zawsze w pierwszy weekend lipca przyciągają corocznie kilkanaście tysięcy ludzi. Kolejnym wydarzeniem kulturalnym jest Festiwal piosenki artystycznej FOPA. Dużą popularnością szczególnie wśród turystów cieszą się festiwale potraw regionalnych, oraz jarmarki ochweśnickie.
Odrębną sferę stanowią imprezy sportowe w tym Motorowodne Mistrzostwa Polski, Garmin Iron Triathlon. Regaty żeglarskie, spływy kajakowe. Turnieje sportów walki, turnieje siatkówki. Na terenie miasta znajdują się dobrze funkcjonujące dwa Orliki, kluby sportowe trenują na profesjonalnie utrzymanej murawie Stadionu Miejskiego. Okolice Ślesina upatrzyli sobie również miłośnicy wędkarstwa. Co roku organizowane są tu regionalne i ponadregionalne zawody wędkarskie.
Wodniakom sprzyja także doskonała infrastruktura. Przystań Wodna w Ślesinie to nowoczesny obiekt połączony ścieżką rowerową z bulwarem ślesińskim oraz malowniczym parkiem, leżącym nad brzegiem Jeziora Ślesińskiego. Marina znajduje się 250 m. od centrum miasta na szlaku wodnym Bydgoszcz - Konin. W budynku przystani znajduje się niewielka sala konferencyjna, bosmanat, pomieszczenia ratowników, prysznice i toalety. Przystań posiada warsztat, w którym można dokonać drobnych napraw sprzętu pływającego oraz duży hangar przeznaczony do zimowania jachtów. Na wyposażeniu obiektu znajduje się dźwig, betonowy slip jak również chata grillowa. W bezpośrednim sąsiedztwie mariny znajdują się m.in. hotele, pensjonaty, park linowy, paintball oraz duża malownicza plaża wraz z placem zabaw i siłownią zewnętrzną.
W 2012 roku oddano do użytku bulwar ciągnący się wzdłuż jeziora na terenie miasta Ślesin. Do atrakcji bulwaru zalicza się plac zabaw dla najmłodszych, darmowa siłownia zewnętrzna oraz skatepark.
W Ślesinie jest także możliwość zorganizowania rejsu po jeziorach statkiem wycieczkowym. Najsławniejszą jednostką pływającą po tutejszych wodach jest z pewnością znany mieszkańcom od ponad pięćdziesięciu lat statek „Pawełek”, który w sezonie wypływa na wycieczki właśnie z mariny.