Środa, 18 wrzesień 2019liniarozmiar czcionki AAA kontrast: normalnywysoki kontrast

"NIE DAJ SIĘ WKRĘCIĆ"

"Nie daj się wkręcić" to hasło kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego inaugurowanej w 2019 roku, której celem jest wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych, sposobów ich likwidowania, w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem.
Mechanizacja prac pozwala zwiększyć wydajność produkcji i ograniczyć jej koszty, jednak niewłaściwie użytkowane lub przygotowane do pracy maszyny powodują zagrożenie dla zdrowia i życia rolników.
W  zeszłym roku w Placówce Terenowej KRUS w Koninie odnotowano 38  zdarzeń
z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych, co stanowiło pow. 35 %  wszystkich odnotowanych w całym okresie sprawozdawczym. Największą liczbę wypadków stwierdzono podczas: obsługi ciągników rolniczych (12 %); maszyn, urządzeń do pozyskiwania i obróbki drewna, w tym pilarek tarczowych i łańcuchowych ,środków transportowych  i komunikacyjnych  oraz maszyn i urządzeń do zbioru ziemiopłodów .
Według statystyk  Placówki  Terenowej  grupa: pochwycenie, uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń była trzecią pod względem liczby wypadków,
w których rolnicy zostali poszkodowani ( 10,2 % w ogólnej liczbie wypadków )
Z analiz Placówki  wynika, że  najczęstszą przyczyna wypadków był nadmierny wysiłek fizyczny, przemęczenie, brak przerw na odpoczynek, wymuszona postawa ,  brak lub niewłaściwe osłony i zabezpieczenia ruchomych elementów maszyn
i urządzeń rolniczych.
Przed rolnikami kolejne żniwa. Okres wzmożonych prac polowych zwiększa  ryzyko wypadków.
Aby ustrzec się przed wypadkami należy stosować podstawowe zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń rolniczych.
Rolniku!
Pamiętaj:
  • dbaj o park maszynowy (kompletność wyposażenia, konserwacje sprzętu, nie demontuj osłon i zabezpieczeń zainstalowanych przez producenta maszyny);
  • korzystaj z maszyn i urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem – stosuj się do instrukcji i symboli ostrzegawczych;
  • obsługę maszyn i urządzeń powierzaj wyłącznie osobom dorosłym, zdrowym, posiadającym wymagane przeszkolenie i uprawnienia;
  • przed uruchomieniem maszyny upewnij się, że nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo;
  • zabezpiecz maszyny i urządzenia w czasie postoju przed niekontrolowanym przemieszczeniem lub stoczeniem ,
  • właściwie zabezpieczaj ładunki podczas transportu przed ich upadkiem;
  • przed przystąpieniem do regulacji bądź usuwania awarii wyłącz napęd i upewnij się, że maszyna jest unieruchomiona;
  • przed rozpoczęciem pracy w zespole uzgodnij zasady porozumiewania się (sygnalizuj innym swoje zamiary);
  • stosuj odpowiednie obuwie, odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej;
  • powstrzymaj się od pracy w przypadku złego stanu psychofizycznego;
  • przestrzegaj zasad ruchu drogowego, poruszając się po drogach publicznych (pamiętaj o właściwym oświetleniu i oznakowaniu maszyn).

Drodzy Rodzice, opiekunowie

Nie  pozwalajcie  dzieciom na samodzielną obsługę ciągników i maszyn rolniczych.

Apelujemy

Jeżeli w gospodarstwie są dzieci, to wykonując nawet najprostsze prace należy pamiętać, że w każdej chwili mogą się  one znaleźć w pobliżu.

Należy im zapewnić odpowiednią opiekę.

Oddzielcie część mieszkalną od produkcyjnej i  stwórzcie bezpieczne miejsce zabawy z dala od pracujących i przejeżdżających maszyn rolniczych.

Opracowała
Ewa Jakubowska